فرش بهارستان براساس متون تاریخی معتبر، بزرگترین و زیباترین فرش از فرشهای کاخ تیسفون بوده که تالار بارعام کاخ خسرو را مفروش و مزین ساخته است(پهنای تالار بارعام قصر مداین ۵۶.۲۵متر میباشد).
فرش بهارستان، فرش بهار خسرو یا فرش زمستان همچون باغهای ایرانی بوده و شاید علت نامگذاری آن به فرش زمستانی این بوده است که زمستانهای شاه خسرو پرویز را با تصویر و تصور بهار دلخوس میکرد.
فرش رنگارنگ و ابریشمین و مرصع به انواع سنگهای قیمتی، طلا و نقره بود. سطح فرش همچون باغهای ایرانی با نهرهای نسبتا پهن که در جهت طول و عرض فرش امتداد یافته و به ۴ گوشه تقسیم میشود. نهرهای کوچکتر همچون جوی های آب،این ۴ گوشه ها را دوباره به باغچه هایی تقسیم کرده، سطح نهرها و جوی ها، جواهرات شفاف و بی رنگ چنان سنگ دوزی شده که گویی آبهای زلال، درخشان و مواج در نهرها جاری است.
باغچه ها با سنگهای سبز رنک و گرانبها پوشانیده بودند که گویی چمنزاری است سرسبز، در باغچه ها درختانی زربفت با ساقه های زرفام و شاخه های سیم گون خودنمایی میکردند. گلها، باغچه ها و میوه های این درختان با یاقوت، زمرد و مرواریدو فیروزه آراسته بودند که زیباترین بهار طبیعت است. همگی این ویژگیها زندگی مجلل خسرو پرویز را تجلی میکند و مهر تائید برآن میزند.
اعراب با تصرف مداین به این فرش نفیس دست یافتند و به نزد عمر فرستادند. در راستای بیان تاریخی این فرش گرانبها روایات تاریخی متعددی وجود دارد که از آن جمله میتوان به تاریخ طبری اشاره نمود. طبری آورده است که ابن عمیر گوید: مسلمانان در جنگ مداین بهارکسری را گرفتند که سنگین بود و نتوانسته بودند ببرند، شاهان ایرانی آن را برای زمستان تهیه کرده بودند که گل و سبزه نبود و چون میخواستند می خوارگی کنند برآن می نشستند که گویی در باغی بودند.
این فرش ۶۰در۶۰ بوده که زمینه اش طلا بوده و زینت آن نگین ها و میوه های آن جواهر ابریشم و برگها از ابریشم و آب طلا بوده است. عمر خلیفه دوم فرش را پاره کرده ک تقسیم کرد و به علی (ع) هم یک پاره رسید که به ۲۰ هزار فروخت.(تاریخ طبری، ترجمه جلد۵ ص ۱۸۲۶)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − شش =