لکه آب!! شاید در ذهنتان این سؤال پیش بیاید که آیا لکه‌ای از آب هم بر روی فرش باقی می‌ماند؟ در جواب باید بگوییم که بله. ولی یکی از آسان‌ترین لکه‌های که می‌توان آن را از بین برد، لکه آب از روی فرش است. در ادامه این مقاله چند تکنیک ساده را به شما آموزش می‌دهیم تا با به کار بردن آن‌ها، لکه آب یا بهتر بگوییم، اثر آب را از بین ببریم.

فن‌های پاک کردن لکه آب از روی فرش

 1. استفاده از آب و صابون برای پاک کردن لکه
 • قبل از اینکه هر محلول تمیز کننده را به کار ببرید، سعی کنید با خود همان آب خالی و دستمال، لکه را از روی فرش پاک‌کنید. برای این کار، کافی است که یک حوله سفید و تمیز را بردارید و آن را خیس کرده و بعد بر روی قسمتی که لکه وجود دارد، بمالید تا کاملاً اثر لکه از بین برود. در هر بار که پارچه را بر روی قسمت می‌کشید، از قسمت تمیز آن استفاده کنید.
 • قبل از اینکه اقدام به پاک کردن لکه کنید، باید اول هرگونه کثیفی و خاک را از روی فیبرهای فرش تمیز کنید. برای این منظور، ابتدا مقداری صابون را با آب مخلوط‌کنید. فقط مراقب باشید که به‌هیچ‌وجه از صابون‌های سفیدکننده استفاده نکنید زیرابه بافت فرش شما نیز آسیب جدی وارد میشود . مقدار صابونی که باید استفاده کنید، یک قاشق چای‌خوری است. البته در این مرحله ممکن است که لکه از بین برود.
 • دستمال تمیز را در محلول خیس کرده و بر روی لکه بمالید تا کاملاً اثر لکه از بین برود. پارچه را به‌آرامی بر روی فرش بمالید تا آسیبی به بافت‌های فرش وارد نشود. اگر لکه از بین نرفت. با مواد صابونی دیگری امتحان کنید.
 1. استفاده از سرکه و آب

 • پس از استفاده از آب و صابون، اگر هنوز لکه آب بر روی فرش باقی‌مانده بود، می‌توانید این بار از ترکیب سرکه و آب استفاده کنید. اول‌ازهمه، باید از سرکه سفید استفاده کنید. آب و سرکه را به مقدار مساوی در یک‌کاسه مخلوط‌کنید البته بعضی از افراد بیان می‌کنند که به ازای یک‌کاسه آب، یک‌چهارم سرکه استفاده کنید. بعد یک دستمال سفید بردارید و آن را داخل محلول کنید و سپس بر روی لکه به‌آرامی بمالید. PH سرکه باعث از بین بردن لکه آب از روی فرش می‌شود.
 • تا هنگامی‌که فرش خشک نشده باشد، نمی‌توانید اثر آن را مشاهده کنید. باید اجازه بدهید تا فرش کاملاً خشک شود. به‌هیچ‌وجه نباید از وسایل گرمایش برای خشک شدن استفاده کنید و همچنین تا خشک شدن کامل آن، پایتان را بر روی فرش قرار ندهید.
 • البته می‌توانید برای اینکه تأثیر بهتری از سرکه ببینید، یک حوله تمیز را بردارید و بر روی لکه قرار دهید و با استفاده بخار اتو و به‌صورت غیرمستقیم، لکه را از بین ببرید.
 1. استفاده از محلول‌های شیمیایی یا ابزار دیگر

 • برای استفاده از اینکه چه نوع محلول شیمیایی استفاده کنید، باید با یک متخصص یا کارشناس فرش مشورت کنید. بعضی مواقع، استفاده از آب یا سرکه ضرر بدی به فرش می‌رساند.
 • می‌توانید از محلول آمونیاک و آب استفاده کنید. برای این کار باید به مقدار مساوی آمونیاک و آب را باهم مخلوط کرده و بر روی قسمت اسپری نمایید. نکته خیلی مهم این است که تمامی فرآیندهای بالا را ممکن است که چند بار به کار ببرید تا لکه آب را کاملاً از بین ببرید.
 • از پاک‌کننده‌های فرش که در بازار موجود است می‌توانید استفاده کنید. بعضی از این پاک‌کننده‌ها ماهیت شیمیایی دارند و بهتر است که قبل از مصرف نیز با یک کارشناس در این زمینه مشورت کنید.

درهرصورت اگر هم باز، لکه آب از بین نرفت، توصیه می‌کنیم که حتماً آن را به یک قالیشویی معتبر فرش در شهر محل سکونت بدهید. اگر هیچ تجربه‌ای در پاک کردن لکه ندارید، تمامی مراحل را با دقت و بر اساس دستورالعمل‌های گفته شد، انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 20 =