لکه دوده

وسایل مورد نیاز برای از بین بردن لکه دوده بر روی فرش

  • نمک
  • پارچه سفید تمیز
  • مایع ظرفشویی
  • الکل

یکی از اصلیترین لکه هایی که باعث کثیفی فرشها و زیراندازها و حتی دیوار میشود، دوده میباشد. دوده به علت چربی که در خود دارد اگر به روش درست تمیز نشود احتمال اثبات آن برروی فرش وجود دارد.

۱. برای از بین بردن آثار دوده بر روی فرش بهترین و آسانترین روش استفاده از نمک است. برای اینکار ابتدا با دستمال تمیز مرطوب اضافه های دوده را از روی فرش برداشته تا از پخش آن  در جاهای دیگر فرش جلوگیری شود. بعد از خشک شدن، مقداری نمک بر روی محدوده مورد نظر پاشیده میشود تا دوده را جذب خود کند.  در نهایت پس از گذشت مدت زمانی با استفاده از جارو برقی میتوان ذرات نمک آلوده شده به دوده  را از لابه لای پرزهای فرش پاکسازی کرد.

۲.  روش دیگری نیز برای تمیز کردن لکه دوده از روی فرش وجود دارد که در این روش نیز در ابتدای امر اضافات دوده را از روی فرش برداشته و سپس محل مورد نظر را با استفاده از دستمالی  که آغشته به محلول آب و مایع ظرفشویی است، تمیز کرده و اگر سایه ای باقی ماند با پارچه آغشته به الکل میتوان پاک کرد.

 

?نکته:

اگر بعد از انجام مراحل تمیز کاری لکه همچنان پاک نشده و باقی ماند، از یک متخصص مشورت بگیرید یا آن را به یک قالیشویی معتبر(قالیشویی فرش قرمز در خدمت شماست) بسپارید.