وسایل لازم برای از بین بردن لکه شکلات از روی فرش

  • یک عدد قاشق یا چاقوی کند کخ به فرش شما آسیب نرساند
  • یخ
  • پارچه سفید تمیز
  • دستمال الکلی
  • محلول شوینده
  • شامپو فرش
  • سرکه سفید
  • آمونیاک

 

اول از همه باید سریعا دست به کار شده و عملیات برداشتن لکه شکلات را تا قبل از اینکه کاملا به بافت فرش نفوذ پیدا کرده و خشک شود، شروع کنید.

۱.گام اول این است که با یک ابزار نه چندان تیز که باعث آسیب رساندن به فرش شود، مانند یک انتهای قاشق یا چاقوی نه خیلی تیز، اقدام به برداشتن شکلات از روی فرش کنید. اگر خیلی شکلات نرم است، بهتر است که از یک تکه یخ و پارچه برای برداشتن کامل و تمیز کردن آن هم استفاده کنید تا کاملا سطح مورد نظر، البته تا جایی که می توانید، از شکلات پاک شود.برای اینکه چربی موجود باقی مانده از شکلات را از بین ببرید، از دستمال های الکلی  استفاده کنید. کافی است که چندبار این دستمال مخصوص را برروی سطح مورد نظر خود بمالید.

۲. محلول شوینده را با یک چهارم قاشق چای خوری شامپو فرش ملایم با آب گرم مخلوط کنید.

بعد ازاینکه محلول را درست کردید، سریعا آن را با یک دستمال تمیز برروی قسمتی که توسط شکلات آسیب دیده و رنگ آن عوض شده است، بمالید. با استفاده از یک حوله خشک، تمامی آب و مایعی که برروی سطح قرار گرفته است و باقی مانده است را بردارید و آن مکان را خشک کنید. در این مرحله دیگر باید شکلات کاملا از بین رفته باشد و اگر هنوز هم لکه ای باقی مانده است، احتمالا یا ماده شوینده ای که استفاده کردید خوب نبوده یا مراحل قبلی را کاملا انجام داده اید.

۳. در صورت باقی ماندن شکلات میتوانید ازیک محلول قلیایی مثل آمونیاک استفاده کنید قبل از استفاده از این ماده و شروع، مطمئن باشید که اتاق دارای تهویه مناسب است که لازم نباشد تا در یک محیط آمونیاکی تنفس کنید. یک قاشق چای خوری آمونیاک خانگی را داخل یک فنجان آب گرم بریزی و مخلوط کنید. بعد یک تکه پارچه را داخل آن خیس کنید و برروی لکه بمالید و بعد با قاشق آن را ماساژ دهید تا هنگامی که کاملا لکه و اثر آن از بین برود.

مقداری سرکه سفید را داخل آب گرم ریخته و مخلوط کرده و سپس آن را داخل یک ظرف با حالت اسپری قرار دهید. سپس این ماده را با استفاده از دستگاه برروی لکه بپاشانید و بعد با یک حوله خشک سریعا محل خیس شده را خشک کنید. اگر لکه پاک نشد، باز این عمل را تکرار کنید.

۴. در نهایت بعد از اینکه لکه از بین رفت، هرگونه ماده و اثرات باقی مانده را آب کشی کنید و سپس سریعا با یک حوله خشک کنید.

?نکته:

در انتها هم اگر دیگر به هیچ وجه پاک نشد، از یک متخصص مشورت بگیرید یا آن را به یک قالیشویی معتبر (قالیشویی فرش قرمز در خدمت شماست) بسپارید.