پاک کردن لکه فرش می‌تواند یکی از دغدغه‌های زنان خانه‌داری باشد که همیشه به تمیزی وسایل منزل مخصوصاً فرش اهمیت زیادی می‌دهند و کل سال را بر روی فرش خود، پارچه‌ای سفید قرار می‌دهند تا هیچ کثیفی یا آشغالی بر روی آن قرار نگیرد. روش‌ها و متدهای مختلفی برای پاک کردن لکه فرش وجود دارد که هرکدام برای موقعیت خاصی نیز استفاده می‌شود. اگر این روش‌ها به‌درستی و بر اساس دستورالعمل‌هایی که داده می‌شود، استفاده شود؛ نه‌تنها هیچ آسیبی به فرش شما نمی‌رسد بلکه برای برخی موارد  دیگر لازم نیست به قالیشویی مراجعه نمایید.

در این مقاله می‌خواهیم به شما یاد بدهیم که چگونه با اتو، لکه فرش خود را از بین ببرید. با کمک آب، سرکه سفید، مایع ظرف‌شویی و حوله، بیشتر لکه‌ها را می‌توانید با استفاده از یک اتوی خانگی از بین ببرید. شاید تابه‌حال به گوشتان نخورده باشد که از همین اتوهای خانگی هم برای از بین بردن لکه‌های روی فرش هم استفاده می‌کنند. با اتو می‌توان انواع لکه‌های آبمیوه، نوشابه های گازدار، شمع و واکس را از بین برد که در ادامه روش‌های مختلف آن را بیان خواهیم کرد.

روش‌های پاک کردن لکه فرش با اتو

روش اول

محلول آب و سرکه سفید

 

 1. اول از همه باید محیط اتاق و فرش را جاروبرقی بکشید و آن را هرگونه کثیفی و خاک پاک کنید.
 2. سعی کنید اتو را در قسمتی به برق بزنید که نزدیک به لکه باشد تا مشکلی برای استفاده کردن از آن نداشته باشید.
 3. یک شیشه اسپری پاش را با یک چهارم فنجان سرکه سفید و سه چهارم آب مخلوط کنید. این مقداری که استفاده کنید، بستگی زیادی به اندازه لکه برروی فرش دارد.
 4. حوله سفید و تمیز را درون آب گرم خیس کرده و بعد آب آنرا بگیرید که در هنگام استفاده، قطره ای از آن بردیگر قسمتها نریزد.
 5. محلولی را که قبلا آماده کرده اید برروی فرش اسپری کنید.
 6. با حوله روی لکه را بمالید.
 7. حوله را برروی قسمت کاملا باز کرده واتو را برروی آن قرار دهید تا کاملا اثر لکه از بین برود.

روش دوم

محلول آب و مایع ظرف‌شویی

 1. تقریبا باید مراحل ابتدایی قبلی را در اینجا هم تکرار کنید. فرش را اول از همه تمیز کنید و اتو را در جایی به برق بزنید که به لکه از همه جا نزدیک تر باشد.
 2. 5 قطره از محلول مایع ظرف‌شویی را در یک ظرف کوچک بریزید و سپس با دو فنجان آب گرم آن را مخلوط کنید.
 3. سپس یک حوله سفید را مانند مرحله قبلی در این محلول خیس کرده و آب آن را کامل بگیرید.
 4. حوله را کاملا برروی قسمتی که لکه دارد، بمالید.
 5. سپس حوله را پهن کرده و اتو را برروی آن بکشید. توجه داشته باشید که به هیچ وجه اتو نباید برروی فرش به صورت مستقیم قرار بگیرد.
 6. اتو را در کمترین درجه خود قرار داده و اجازه بدهید که تا 15 دقیقه اتو برروی پارچه بماند. بسته به اندازه لکه، شاید نیاز داشته باشید که این مرحله را چندبار تکرار کنید و همچنین میزان محلولی را هم که درست می کنید، به اندازه و ماندگاری لکه بستگی دارد.

روش سوم

پاک کردن واکس

در این مرحله، به جای اینکه قصد پاک کردن لکه از نوشیدنی را داشته باشید، می خواهید واکس یا مومی را که برروی فرش ریخته است را از بین ببرید. نکته خیلی مهم قبل از شروع این است که حتما قبل از خشک شدن موم یا واکس، اقدام به از بین بردن آن کنید.

 1. مانند مراحل قبل، اتو را باید در نزدیک ترین قسمت به لکه که همان واکس است به برق بزنید.
 2. قبل از شروع، با یک تیزی واکس یا موم از روی فرش بردارید. فقط دقت کنید که به بافت های فرش آسیبی نرسد.
 3. یک حوله یا پارچه سفید را برروی قسمت قرار دهید.
 4. اتو داغ را برروی پارچه قرار دهید تا واکس یا موم آب شده و به پارچه بچسبد. فقط دقت کنید که اولا اتو هیچ تماس مستقیم با فرش نداشته باشد و اینکه درکمترین درجه آن را قرار دهید.
 5. از محلول ها برای پاک کردن قسمت های باقیمانده استفاده کنید و سپس در نهایت آب کشی یا جارو کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 3 =